×

Kontaktní formulář

Zpráva:


Poskytnutí vámi zadaných osobních údajů je dobrovolné. Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat výlučně pro zpřístupnění obsahu našich webových stránek a nabídky produktů a služeb našeho spolku a nebudeme je předávat žádným třetím osobám ani předávat mimo území EU. Správcem osobních údajů je Asociace inspektorů nemovitostí, z.s IČ: 22759069, se sídlem: Za Pohořelcem 526/16, 169 00 Praha 6, zpracování osobních údajů je prováděno pro účely přímého marketingu v souladu s článkem 6 odst. 1 písm. f) nařízení GDPR. Vaše Osobní údaje budou k tomuto účelu zpracovávány po dobu neurčitou, do vznesení námitky proti zpracování v souladu s čl. 21 odst. 3 nařízení GDPR. Jako subjekt údajů máte právo na přístup k osobním údajům, na jejich opravu nebo výmaz a právo vznést námitku proti zpracování. Pokud vznesete námitku proti zpracování, Vaše údaje nebudou pro účely přímého marketingu nadále zpracovávány a nebudou Vám zasílány další nabídky a pozvánky.

+420 733 168 457

disp@ain.cz

Kontaktní formulář

Inspekcí nemovitostí prošla již tři procenta domů nabízených k prodeji

Zpět na přehled

Prověrka nemovitosti odborníkem se stává stále běžnější součástí při prodeje realit. Leadeři trhu sdružení v Asociaci inspektorů nemovitostí (AIN) provedli v roce 2013 více než 1300 prohlídek technického stavu rezidenčních objektů v Česku. Kromě tří největších společností na trhu, jež tvoří asociaci, inspekci nemovitostí nabízí na různé úrovni i další firmy a stovky jednotlivých stavebních expertů, kteří podle odhadů AIN mohli provést v letošním roce dalších několik stovek prověrek domů. Celkem tak byla odborníky prověřena skoro tři procenta domů určených k prodeji.

Kromě komplexních posouzení zajistili odborníci z AIN také stovky dílčích expertiz a specializovaných hodnocení, které se zaměřují na jednotlivé problémy v domě, a nelze je tedy komplexní inspekcí nemovitosti nazvat. „Přizvat si odborníka k technickému posouzení stavu domu nebo jeho technologií se tak již stává běžnou praxí velké části majitelů objektů nebo kupujících,“ řekl člen představenstva asociace Pavel Štáf.

„Nákup nemovitosti je totiž většinou vůbec největší investicí, kterou běžná rodina dělá. Lidé si proto začali víc uvědomovat, že k takovému kroku potřebují odborníka, který jim bude schopen říct, zda je dům v pořádku, nebo bude potřebovat nějaké opravy,“ doplnil předseda představenstva asociace Radim Mařík. Podle Maříka za rozšířením stojí i propagace relativně nové služby na českém trhu ze strany AIN a samozřejmě i přístup médií, která zveřejňují jak negativní případy, kdy lidé koupili nemovitost se skrytou vadou, tak i pozitivní vzory, kdy přizvaný odborník pomohl ušetřit mnohdy i statisíce.

Inspekce odhalila vady za stovky milionů korun

Členové asociace (ABCHI Home Experts, Bytecheck, Nemopas ze stavební skupiny DEK a spolupracující Nemoinspekt) při prověrkách odhalili velké množství vad na kontrolovaných nemovitostech. „Sanace všech těchto vad by stála investory částku blížící se několika stům milionů korun,“ uvedl Tomáš Šimon z představenstva asociace. Členové asociace představují větší část trhu inspekcí v ČR, firmy mimo asociaci a jednotlivci provedli menší množství inspekcí a dílčích posudků. I tam však mohlo podle odhadů AIN dojít k nalezení vad za dalších několik desítek milionů korun.

Velkou výhodou nabídky profesionálně provedené inspekce nemovitostí je nejen vyhledání případných vad, ale právě i vyčíslení nákladů na jejich případnou sanaci. Lidem, kteří kupují dům, tak může inspektor ušetřit mnohdy i statisíce korun. Ne všichni odborníci, kteří se vezou na vlně zájmu o inspekci nemovitostí, však nabízejí opravdu seriózní služby. Inspekce, která garantuje nalezení opravdu všech vad a rizik na nemovitosti a která tak plně chrání kupujícího před nepříjemným překvapením, by měla mít následující parametry:

- provádí ji školený a asociací certifikovaný inspektor, který se vyhledáváním vad zabývá dlouhodobě,

- jde o skutečně systematické vyhledávání potenciálních vad a jejich rizik, které trvá obvykle několik hodin,

- inspektor je vybaven i u základní inspekce potřebnou měřicí a diagnostickou technikou.

Další růst trhu se čeká příští rok

V příštím roce asociace očekává další razantní zvýšení poptávky. Zakládající členové AIN, tři největší hráči na trhu a další významní hráči, by tak v příštím roce mohli provést řádově již tisíce inspekcí. Do pěti let by se pak mohla technická inspekce stát běžnou součástí procesu prodeje nemovitosti tak, jak je tomu v USA nebo v západní Evropě.

Začátkem roku se také k zakládajícím členům připojí další významný hráč na českém trhu – společnost Nemoinspekt, a také se očekává, že i další významní hráči na českém trhu inspekce se připojí k asociaci a ta by tak již mohla pokrývat až 80 procent celého trhu. Službu inspekce navíc začnou ve spolupráci s asociací příští rok nabízet i přímo některé hypoteční banky.

 


12.3.2014

Autor: AIN

Exkluzivní partneři

    

    

     

Telefon

+420 733 168 457

Email

disp@ain.cz

Kontaktní formulář

Kontaktujte nás zde