×

Kontaktní formulář

Zpráva:


Poskytnutí vámi zadaných osobních údajů je dobrovolné. Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat výlučně pro zpřístupnění obsahu našich webových stránek a nabídky produktů a služeb našeho spolku a nebudeme je předávat žádným třetím osobám ani předávat mimo území EU. Správcem osobních údajů je Asociace inspektorů nemovitostí, z.s IČ: 22759069, se sídlem: Za Pohořelcem 526/16, 169 00 Praha 6, zpracování osobních údajů je prováděno pro účely přímého marketingu v souladu s článkem 6 odst. 1 písm. f) nařízení GDPR. Vaše Osobní údaje budou k tomuto účelu zpracovávány po dobu neurčitou, do vznesení námitky proti zpracování v souladu s čl. 21 odst. 3 nařízení GDPR. Jako subjekt údajů máte právo na přístup k osobním údajům, na jejich opravu nebo výmaz a právo vznést námitku proti zpracování. Pokud vznesete námitku proti zpracování, Vaše údaje nebudou pro účely přímého marketingu nadále zpracovávány a nebudou Vám zasílány další nabídky a pozvánky.

+420 733 168 457

disp@ain.cz

Kontaktní formulář

Inspektoři nemovitostí v Česku ročně prověří stovky rezidenčních nemovitostí

Zpět na přehled

V Česku roste zájem o služby inspektorů nemovitostí, kteří prověří technický stav bytu nebo domu pro kupujícího, ale i prodávajícího. Uvedla to Asociace inspektorů nemovitostí (AIN), která sdružuje lídry v tomto oboru v zemi -- společnosti ABCHI Home Experts, Bytecheck a Nemopas ze stavební skupiny DEK.

Největší společnosti poskytující v Česku služby inspektorů nemovitostí v roce 2012 zkontrolovali technický stav více než 700 nemovitostí určených k bydlení. Oznámila to dnes Asociace inspektorů nemovitostí (AIN), kterou v loňském roce založili lídři v tomto oboru -- firmy ABCHI Home Experts, Bytecheck a Nemopas ze stavební skupiny DEK. Celkem tak bylo těmito odborníky prověřeno jedno procento domů určených k prodeji.

„Nákup nemovitosti je obvykle vůbec největší investicí, kterou běžná rodina dělá. Lidé si proto začali víc uvědomovat, že k takovému kroku zkrátka potřebují odborníka, který jim bude schopen říct, zda je dům v pořádku, nebo bude potřebovat nějaké opravy,“ řekl předseda AIN Radim Mařík.

„Zatímco k nákupu ojetého vozu si již většina lidí s sebou vezme zkušeného mechanika, při nákupu domu, což je většinu výrazně vyšší investice, přizvaný odborník zatím samozřejmostí nebyl,“ dodal Tomáš Šimon z představenstva AIN.

V nadcházejícím roce asociace očekává další razantní zvýšení poptávky. Zakládající členové AIN, tři největší hráči na trhu, by tak v příštím roce mohli provést řádově již tisíce inspekcí.

Vedle toho, že ispekce nemovitostí odhalí kupcům či prodávajícím vady zkoumané nemovitosti, jim inspektor vyčíslí náklady na jejich případnou sanaci. Mnohdy dosahují náklady na jejich odstranění i statisíce korun. Inspektora mohou využít nejen lidé, kteří kupují starší dům, ale i ti, kteří investují do novostavby.

Díky práci inspektorů sdružených v AIN byly v minulém roce odhaleny vady na kontrolovaných nemovitostech, jejichž sanace by stála investory částku blížící se stovce milionů korun. Mezi nejčastější problémy, se kterými se inspektoři na rodinných domech setkávají, patří především vady u šikmých střech v kombinaci s obytným podkrovím a problémy se vzduchotěsností domů, tedy situací, kdy škvírami a netěsnostmi uniká teplo.

Velmi často je i u novějších rodinných domů nesprávně řešena ochrana suterénu proti vodě. U novostaveb bytů bývá obvykle problémové napojení oken a balkónových dveří na zateplenou fasádu a balkón či terasu, což způsobuje vlhkost v interiéru okolo balkónových dveří jak na stěně, tak u podlahy. Častým problémem je také nedostatečné vyspádování parapetních plechů.

V některých nových bytových domech se objevují problémy s tzv. kročejovou neprůzvučností mezi chodbou a vlastním bytem a majitelé nových bytů jsou tak po zabydlení novostavby obtěžováni hlukem z chodby.

Ve starších nerevitalizovaných panelových domech je zase třeba počítat s nekvalitními okny a obecně problémy s velkými ztrátami tepla a vznikem trhlin od pohybu panelů. Další závažnou skupinou problému jsou zdravotní rizika domů, například při výměně oken ve starším domě může dojít ke zvýšení koncentrace nebezpečného radonu či CO2 v domě.

Kromě tří velkých společností, které na českém trhu inspekci nemovitostí nabízejí a které sdružují několik desítek proškolených a certifikovaných inspektorů, může technické prověření nemovitosti provést téměř kdokoli z 30 tisíc autorizovaných inženýrů a techniků – členů České komory autorizovaných inženýrů a techniků (ČKAIT). AIN však garantuje, že každý člen asociace poskytuje služby na takové odborné i etické úrovni, jaké jsou na obor a jeho metodiku kladeny.


12.2.2013

Autor: AIN

Exkluzivní partneři

    

    

     

Telefon

+420 733 168 457

Email

disp@ain.cz

Kontaktní formulář

Kontaktujte nás zde